2013 HİÇ ÖDÜLLERİ

BASIN BÜLTENİ

-HİÇ Ödülleri, sahiplerini buldu.

-Bursa Halkla İlişkiler Derneği’nin, ilk kez düzenlediği kısa adı ‘HİÇ’ olan Halkla İlişkiler Çalışmaları Ödülleri töreni, 30 Mayıs Perşembe akşamı Sheraton Otel’de gerçekleştirildi.

Bursa’nın seçkin kuruluşlarının iletişim uzmanlarından oluşan üye profili ile 21 yıllık bir geçmişe sahip Bursa Halkla İlişkiler Derneği (BHİD), kurumları halkla ilişkiler çalışmaları yapmaya özendirmenin yanı sıra, mesleğin imajını ve itibarını geliştirmek adına kısa adı “HİÇ” olan Halkla İlişkiler Çalışmaları Ödülleri’ni bu yıl başlattı.

HİÇ Ödülleri töreni, Sheraton Otel’de görkemli bir gecede Bursa’nın önde gelen isimlerini buluşturdu.

Gecenin açılış konuşmasını BHİD Başkanı Serdar Ömeroğulları yaptı. Ömeroğulları, Bursa Halkla İlişkiler Derneği’nin, Bursa’da halkla ilişkiler alanında başarılı ve örnek uygulamalara sahip kurumları ve bu uygulamaları hayata geçiren meslektaşlarını ödüllendirmek ve yeni çalışmalar yapılması için cesaretlendirmek adına HİÇ Ödülleri sürecini başlattıklarını söyledi.

HİÇ’in, ‘Halkla İlişkiler Çalışmaları’nın kısaltması olduğunu belirten Ömeroğulları, aslında yarattığı ironi ile birlikte yapılmayan veya yapılamayan tüm halkla ilişkiler çalışmalarına bir göndermede bulunduklarını dile getirdi.

Ömeroğulları şöyle devam etti:

“Bursa çok yönlü, çok kültürlü ve hızla büyüyen bir kent. Tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle çok özel bir yere sahip. Fakat bizim dikkatimizi çeken kentin hala kimlik arayışı içinde olduğudur. Türk kamuoyunun ya da daha önemlisi dünya ülkelerinin dikkatini çekecek doğru iletişim stratejilerini geliştiremediği, bu nedenle de, kimlik arayışı sürecini tamamlayamadığı için hak ettiği değeri görmediği düşüncesindeyiz.

Sayıca yeterli olmasa da çok önemli markalara ev sahipliği yapan kentimizin doğru sinerjiyi yakaladığı takdirde marka kent olmasının önünde hiçbir engel olmayacağını düşünüyoruz. Bursa’da Halkla İlişkiler kavramının itibarını güçlendirmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz “HİÇ” yarışmamız, aslında kentin itibarını güçlendirecek ve doğru iletişim stratejilerinin gelişmesine olanak sağlayacak projelerin hayata geçmesine imkan verecek önemli bir misyon üstlenmektedir.

Bursa Halkla İlişkiler Derneği’nin “Hiç” yarışmasıyla bugün başlattığı hareket,  gelecek yıllarda Bursa’yı ulusal ve uluslararası platformlarda temsil edecek birbirinden güzel projelerin gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Türkiye’nin ekonomik anlamda dördüncü büyük kenti olan Bursa’nın markalaşan kurum ve kuruluşları tarafından geliştirecek bu projeler, Bursa’nın itibarını güçlendirecektir.

Bizler bu kentin yöneticileri, işadamları, STK’larıyla birlikte el ele vererek kentin Halkla İlişkilerini yürütmek ve kentin itibarını yönetmek arzusu içindeyiz. Bugün ortaya koyduğumuz çaba; kurum, kuruluş ve STK’lardan kentin yönetimine kadar doğru pazarlama yöntemleri, kurumsal çalışmalar, iletişim stratejileri, markalaşma süreçlerine doğrudan katkı sağlayarak bir sinerji yaratmak çabasıdır. Yarışmaya katılan kurum, kuruluş ve STK’lara bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen yürütme kurulu üyelerine ve siz değerli davetlilere teşekkür ediyorum.”

Yarışmaya başvuran projeler; Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Zeyyat Sabuncuoğlu, Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Ferruh Uztuğ, BUSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur, Kalder Bursa Şb. Başkanı Emin Direkçi, İDA (İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği) Başkanı Ali Cem İlhan, Marketing Türkiye Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen Ocakoğlu ve Bursa Halkla İlişkiler Derneği Başkanı Serdar Ömeroğulları’dan oluşan bağımsız ve uzman bir jüri tarafından değerlendirildi.

 

Toplam 12 kurum ve kuruluş 18 proje ile başvurdu.

6 kategoride verilen ödüllerde toplam 8 kurum ve 2 PR ajansı ödüle layık bulundu.

 

Törende sahne alan Melis Sökmen de şarkılarıyla geceye renk kattı.

HİÇ ödüllerinin sahipleri;

 

Kurumsal İletişim Kategorisinde

Üçge – Perakende Söyleşileri

 

Kamu Kuruluşları Kategorisinde 

Bursa Büyükşehir Belediyesi (PR Şirketi Kiraz İletişim) – Hüdavendigar Parkı

Nilüfer Belediyesi- Dikkat Demokrasi Çıkabilir

 

Kurum içi İletişim Kategorisinde

Faik Çelik Holding- 23 Nisan Şenliği

 

Sosyal Sorumluluk Kategorisinde

Bursagaz – Eğitim Gönüllüleri Derneği Engelli Eğitimini Kolaylaştıralım

 

Sivil Toplum Kuruluşları Kategorisinde

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası- Alışveriş Şenliği

 

Sponsorluk İletişim Kategorisinde 

İnoksan- Geleceğim Parlak Kariyerim Mutfak

Şaypa Alışveriş Merkezi- Bilinçli Gıda Satınalma ve Tüketimi Seminer Programı (PR Şirketi BPR)